Szakorvos és számlaadás nélkül működött egy fogorvosi rendelő Nagykanizsán (MTI)

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normál táblázat”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

    Kovács Mária a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Nyugat-dunántúli Regionális Adó Főigazgatósága szóvivőjének tájékoztatója szerint: egy zalai fogtechnikus és a lánya által működtetett társaság két év alatt hétmillió forint bevételt titkolt el, miközben fogorvosi szaktudás nélkül látták el a kezelésre érkező betegeket. Apja és leánya a lehető legsúlyosabb szankcióval számolhat a NAV részéről, az eltitkolt és a revizorok által feltárt adóhiány összegének 200 százalékát, a szándékos adóelkerülésért kiszabható büntetés maximumát kell adóbírságként megfizetniük.

    A rendőrség korábbi tájékoztatása szerint a családi vállalkozást Nagykanizsán működtették.

    A NAV szerdán azt közölte: éveken át üzemeltetett két fogászati rendelőt a betéti társaságként működő családi vállalkozás, amelyet 2012 decemberében egyszerűsített végelszámolással, jogutód nélkül megszüntettek. Az adóhatóság számára a kötelező záró vizsgálatkor derült ki, hogy kuruzslás miatt rendőrségi nyomozás is folyik a társaság ellen.

    A vállalkozás 2011-ben felvett fogorvosa csak az egyik rendelőben praktizált, a másikban a társaság képviselője és a lánya látták el a hozzájuk forduló pácienseket. A fogtechnikus végzettségű apa fogakat csiszolt, köszörült, mintát vett, fogászati szakasszisztens lánya pedig kezdetben fúrt, tömött és érzéstelenítő injekciót adott be a pácienseknek, később azonban már gyökérkezelést is végzett.

    A cég legálisan működő rendelőjéből az adminisztrátorként dolgozó anya szállította a fogorvos pecsétjével és aláírásával ellátott recepteket, illetve röntgenbeutalókat, amelyeket a másik rendelőben a családtagok töltöttek ki a betegek adataival. A szakértelem hiánya oda vezetett, hogy egy betegnél a félrekezelés következtében szövődmények alakultak ki, amelyek maradandó fogyatékosságot okoztak.

    A családi vállalkozás tagjai a kezelésekről számlát csak a betegek kifejezett kérésére adtak, nehogy híre menjen a „zugfogászatnak”. A NAV több mint száz, 2011-ben és 2012-ben fogászati, fogtechnikai kezelésben részesült betegnek küldött nyilatkozattételi felhívást, a megkeresettek majdnem 80 százaléka küldött választ. Ennek alapján nyilvánvalóvá vált, hogy 51 páciensnél a kezelésekről egyáltalán nincs számla a könyvelésben, vagy azok kisebb összegről szólnak, mint amennyit a betegek fizettek.

    A NAV Zala Megyei Adóigazgatósága hétmillió forint bevétel eltitkolását tárta fel, amelynek következményeként több mint hárommillió forint adóbírságot szabtak ki, de a hatóság még vizsgálja, hogy a betéti társaság tagjai magánszemélyként milyen jövedelembevallásokat tettek. Miután az ellenőrzés eddigi megállapításai ellen az adózó nem nyújtott be fellebbezést, a határozat így jogerőssé is vált – jelezte Kovács Mária.

    Hozzátette még: az ügyben költségvetési csalás gyanúja miatt büntető feljelentést is tett a NAV a Nyugat-dunántúli Regionális Bűnügyi Igazgatóságánál.